Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Amaranth

AmaranthAmaranth nebo chcete-li skromnější název Laskavec je stará kulturní rostlina. Znali ji a pěstovali již staří Mayové, Aztékové a Inkové. Byla oblíbenou plodinou pro svůj dvojí užitek: Ze zrna amaranthu připravovali mouku vynikajícího složení a listy se jedly jako salát nebo se upravovaly jako špenát. Pro vysokou výživnou hodnotu je tato rostlina nazývána "rostlinou třetího tisíciletí".

Amarant je kvalitní obilovina (i když se řadí mezi tzv. nepravé obiloviny), bohatá na nenasycené tuky, minerály, vitamíny a vlákninu. Neobsahuje lepek - bílkovinu, která způsobuje vznik poškození střeva při nemoci zvané celiakie, takže je jedinečným zdrojem výživy pro nemocné touto chorobou. Zrna amarantu se podobají máku. Jsou velmi malá s barvou od bělavé přes béžovou, hnědou až černou. Zastoupení tuku je v klíčku u světlosemenných 6 - 9 %, u tmavosemenných je podíl vyšší. Sklizeň zrna je možný až 3x ročně. Listy amaranthu obsahují proteiny, minerály, vitamín C a beta karoten. Z minerálů můžeme jmenovat sodík, draslík, fosfor, hořčík, vápník, měď, železo, zinek a mangan. Ze stopových prvků pak nikl a křemík. Jsou bohaté na vitamíny skupiny B.

Největší zastoupení mají ale bílkoviny. Proto je velmi vhodný pro ty, kdož dávají přednost vegerariánské stravě a pro sportovce, kde je nutné zajistit dobrou a kvalitní výživu. Zvlášť významný je pro malé děti, neboť v něm obsažená aminokyselina podporuje tvorbu mozkových buněk a je důležitá pro duševní vývoj. Zrovna tak u lidí starší generace zase podporuje regeneraci buněk a příznivě ovlivňuje látkovou výměnu.

Amarantová vláknina se využívá při léčbě zácpy a je výborná jako prevence rakoviny tlustého střeva, konečníku a jako prevence vzniku střevních divertiklů. Dnes známe asi 60 druhů této rostliny, z nichž většina roste planě. Pro využití v potravinářském průmyslu však stačí 3 druhy.

Je to rostlina poměrně nenáročná. Vysévá se v květnu do dobře připravené půdy, ovšem bez přídavku hnojiv. Má ráda dostatek slunečního svitu a pokud nastane období sucha, amaranthu to vůbec nevadí a vesele si roste dál. Je to plodina vskutku zázračná, s širokým uplatněním nejen v potravinářství, ale i v kosmetice.

Možná proto si u nás vysloužil půvabný název Laskavec. A pro zajímavost: samotné slovo Amaranth znamená ¨nesmrtelný¨.
Zakoupíte v našem obchodě

Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz