Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Chmel otáčivý

Chmel

Chmel obecný nebo také chmel otáčivý, vytrvalá popínavá rostlina, dosahující výšky až 7 metrů. Původní byl v Evropě, Asii a Severní Americe. Rostlina je ovíjivá s pružnou šestihrannou chlupatou lodyhou, která má červenozelenou barvu. Oddenek je masitý a silný. Když chmel roste ovíjí se vzhůru ve směru hodinových ručiček, proto se vysazuje k tyči aby se po ní popínal. Listy jsou tří až pěti laločné, velké a srdčité se zubatým okrajem. Chmel má samčí a samičí rostliny, proto je to rostlina dvoudomá. Samčí mají vrcholičnaté laty složené z malých žlutozelených květů, samičí mají květy v šišticích. Plodem je šišticovité plodenství. Užívá se hlavně k výrobě piva ale má také léčivé účinky. Mezi ně patří tlumící účinky, které se dají využít třeba při bolestivé menstruaci, podporuje trávení, má desinfekční účinky, napomáhá usínání, zvyšuje chuť k jídlu a účinný je i na zklidnění při nervových poruchách.

Stanoviště: Chmel roste nejvíce na slunném a vzdušném prostředí s bohatou živnou půdou. V luzích, houštinách, v lesích a po jejich okrajích, planě rostoucí v křovinách, živých plotech a podél vodních toků.

Výskyt: Roste především v teplejších oblastech ČR. Byl zavlečen například do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a dalších částí světa.

Sbírají se samičí šištice nebo chmelové (lupulinové) žlázky zvané lupulin, které vyrůstají na listenech tvořících šištici. Šištice se sbírají ve druhé polovině srpna nebo začátkem září, kdy obsahují nejvíce účinných látek. Suší se za teplot nepřesahujících 40 °C. Lupulin se získává proséváním a dalším čištěním chmelových šištic, jeho získávání v domácích podmínkách je však dosti obtížné. Chmel poměrně rychle ztrácí svoji účinnost, cca po 1 roce se stává již téměř bezcenným.

Obsahuje pryskyřice, hořčiny (např. humulon, lupulon a další), silice s terpenoidy (např. humulen, myrcen aj.), flavonoidy, fytoncidy, fytosteroly, vosky, cholin aj.

Chmel působí sedativně, podporuje trávení, má desinfekční účinky a protože obsahuje látky podobné ženským pohlavním hormonům, napomáhá u žen regulovat menstruační cyklus a u mužů tlumí - stejně jako pivo - pohlavní pud.

Droga se užívá při nespavosti, nervovém rozrušení, neklidu, nadýmání nebo při potížích spojených s klimaktériem. Zevně lze využít fytoncidního působení chmele např. ve formě kloktadla nebo ve formě obkladu či koupele na špatně se hojící rány nebo furunkulózu.

V amatérských podmínkách se nejčastěji připravuje nálev nebo macerát z šištic, jenž se bere v maximální denní dávce 15 g a maximálně po dobu 3 měsíců. Z čerstvé drogy lze také připravit tinkturu, čistý lupulin se spíše nabízí ve formě komerčních přípravků

Další využití:

Chmelové šištice rostoucí na samičích rostlinách se používají při výrobě piva (v tomto případě se ale nepoužívají šištice z planě rostoucího chmele). Chmel pivu nejen dodává hořkou příchuť, ale také jej konzervuje.

Chmelové šištice se také užívají v průmyslu farmaceutickém, kosmetickém a potravinářském.

Velmi mladé, na jaře rašící lodyžní výhonky zvané chmelíček nebo pazoušky lze použít podobně jako chřest nebo je přidat např. do zeleninových salátů. Starší a tedy i tvrdší výhony je třeba před požitím krátce uvařit, případně je např. přidat do zeleninové polévky.

Kouření chmele má údajně podobné účinky jako kouření marihuany (však také konopí patří do stejné čeledi jako chmel), může však být doprovázeno nepříjemnými vedlejšími účinky a může prý vyvolat i závislost. Jiné zdroje však jekékoliv účinky vyplývající z kouření chmele popírají.

Někteří lidé mohou trpět ve styku s čerstvou rostlinou kontaktní alergií, někdy dochází k zánětům sliznice očí, nosu a průdušek. Po usušení chmele možnost alergické reakce výrazně klesá. Droga by neměla být užívána pacienty postiženými depresemi. Byl prokázán vliv na napětí dělohy, proto v těhotenství není chmel doporučován. Lze očekávat spolupůsobení s již existující zklidňující léčbou. 


Recepty:

Čaj z chmelu

Stačí zalít 1 polévkovou lžíci sušených šištiček 250 ml vroucí vody a odkryté nechat 15 minut vylouhovat. Sladit můžete medem. V době menstruace lze vypít i tři šálky chmelového čaje. Tuto dávku ale nepřekračujte, zvláště pokud trpíte alergií na pyly.





Zakoupíte v našem obchodě




Tento produkt můžete zakoupit zde.



Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz