Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Echinacea - Třapatka

Echinacea

Echinacea - třapatka - je divoce rostoucí bylina s purpurovými kvítky podobnými sedmikrásce. Ve středoamerických státech USA byla rozšířena v travnatých prériích, kde ji indiánské kmeny po staletí používaly k hojení ran a jako prostředek proti hadímu uštknutí. Stala se velmi oblíbenou léčivkou evropských pionýrů při osídlování Ameriky. Používali ji jako univerzální prostředek proti infekčním chorobám. V Anglii je to oblíbená zahradní květina.

Z devíti odrůd této rostliny se jako léčivky používají tři:

Objevují se snad ve stovkách komerčních přípravků, které využívají všechny části rostliny - květy, listy, stonky i kořeny. Jako potravinový doplněk se vyrábí prakticky ve všech formách.

Rostlina je využívána celá, nejúčinnější drogou je kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu.

Nejsilnější účinek má výtažek ve formě alkoholové tinktury, protože léčivé látky se ve vodě uvolňují jen částečně. Dnes už extrakty a tinktury s obsahem výtažku echinacei běžně seženeme v lékárnách a mají opravdu široké využití s výrazným efektem na náš organismus.

Echinacea obsahuje četné účinné složky, o nichž se předpokládá, že posilují imunitní systém; v posledních letech se stala jedním z nejčastěji používaných rostlinných léčiv na světě.

Asi nejznámějším je silné působení echinacei jako stimulantu lidské imunity. Látky v ní obsažené mají schopnost povzbuzovat funkci bílých krvinek - obranného štítu lidského těla. Bílé krvinky, neboli lymfocyty, jsou strážci zdraví našeho těla, jsou to právě ony, kdo likvidují vetřelce ve formě virů a bakterií. Užíváním třapatky si tedy výrazně pomůžeme s celkovým posílením imunity, nacházíme v ní velkého pomocníka v oblasti prevence nemocí, jejichž původcem jsou škodlivé mikroorganismy.

Pro svou schopnost stimulovat produkci a funkci bílých krvinek je doporučována i při rekonvalescenci po prodělání nemoci, dokonce i po léčbě rakoviny chemoterapií a ozařováním. Stručně řečeno, echinacea pomáhá naše tělo dostat zpět do správné formy, chrání ho a posiluje.

Díky výše zmíněné schopnosti podpory funkce bílých krvinek k "požírání" a likvidaci škodlivých mikroorganismů je třapatka účinným antibiotikem. Tato její funkce je o to přínosnější, že vlastně vyburcuje naše tělo k vlastní obraně, bez zbytečného užívání chemických antibiotik s mnohými vedlejšími a škodlivými účinky.

Její účinné látky pomáhají tělu likvidovat nejen bakterie, ale i viry a zárodky plísní. K této bylince bychom se měli obracet v případě všech druhů infekčních onemocnění, jako jsou chřipka, angína a jiná onemocnění dýchacích cest - funguje jako prevence i jako lék. Osvědčila se i při léčbě žaludečních vředů, nemocí střev, cévního systému a zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest. Tinktura zředěná s vodou se užívá jako kloktadlo při bolesti v krku či zánětlivých onemocněních dásní.

Své uplatnění najde i při vnějším užití. Indiáni o ní říkali, že dokáže vyléčit každou ránu. Poraněné místo dezinfikuje, chrání před infekcí a urychluje hojení. Je účinná při léčení zanícených a špatně se hojících poranění kůže, některých typů ekzému či plísňových infekcí.

Další působení třapatky nachové:

Dobrou zprávou je, že užívání echinacei je vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti, které tak můžeme uchránit před zbytečným nadužíváním chemických antibiotik s mnohými neblahými vlivy na náš organismus.

V doporučených dávkách nemá echinacea žádné vedlejší účinky. Nebyly také popsány nepříznivé projevy u těhotných a kojících žen. U lidí alergických na květiny z čeledi hvězdnicovitých může nastat alergická reakce i při užívání echinacey. Objeví-li se vám na kůži vyrážka nebo budete-li mít dechové obtíže, ihned se poraďte s lékařem.
Zakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde.Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz