Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Grapefruit

Grapefruit

Grapefruit je veliký citrus, příbuzný pomeranči a citronu. Známe a můžeme si koupit hned vícero druhů grepu, a to žlutý, růžový nebo červený. Jsou velice šťavnaté, kyselé, ale i sladké. Grepy byly objeveny na Barbadosu asi v 18. století. Jeho název je z anglického slovíčka grapes, což jsou hrozny. Grepy tak totiž při růstu vypadají. Pěstují se v Brazílii, Izraeli, Texasu a také v Kalifornii a na Floridě.

Plody grapefruitového stromu jsou bohaté na draslík a vitamin C a B1, které mají blahodárné účinky na lidský organismus. Jadérka grapefruitu mají silně antibiotické účinky a grapefruit samotný je přímo napěchován blahodárně působícími přírodními flavonoidy. Dnes se grapefruit využívá k přípravě ovocných salátů, šťáv, džemů a koktejlů.

V grepech najdeme také látku, která se nazývá Lycopene. Je to červený pigment, který způsobuje červené zabarvení některých druhů grepů. Působí jako antioxydant a má protirakovinové účinky. Pokud budeme grepy často jíst, snižujeme tím možnost, že se u nás vyskytne rakovina prostaty, plic a žaludku.

Pektin je další důležitou látkou, kterou grepy obsahují. Obsahují ho i jablka a je to hmota asi jako gel, která ve střevech zachycuje škodlivé látky, tuky a cholesterol. Grapefruit pomáhá předejít rakovině prsu, redukuje vápníkové oxalaty, které zapříčiňují kameny v játrech.

Grapefruity bývají využívány při odtučňovacích dietách, neboť pomáhají snižovat nadváhu. Už po konzumaci jednoho grapefruitu se budete cítit sytá a přitom přijmete minimální množství kalorií. Nahořklá chuť ovoce navíc potlačuje chuť na sladké.

Účinky na organismus

Nežádoucí účinky: : nejsou známy případy předávkování ani jakýchkoliv nepříznivých účinků ani při dlouhodobém užívání.

Grapefruity mají velký obsah vody, proto se velmi hodí k odšťavňování. Tím se sice ztratí část bioflavonoidů, ale vitaminy zůstávají. Kromě šťávy k přímé spotřebě mají další využití, hodí se do ovocných salátů, kompotů, dezertů, k dochucení masa. Požití velkého množství této šťávy však může u alergiků vyvolat pálení žáhy.

Tak jako u dalších citrusovým plodů je jeho nevýhoda v chemickém ošetření. Do velkoobchodů se dodávají nezralé a v dozrávárnách je za pomoci etylenu urychleno jejich dozrávání, proto jim pak chybí přirozená sladkost a chemické insekticidy mohou pronikat slupkou až do dužniny. 


Zakoupíte v našem obchodě


Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz