Hummus
Chumus (humus, hummus, hommus) a tahini (tehina) - jsou základními potravinami blízkovýchodní arabské kuchyně. Humus je pokrm z velmi vydatné luštěniny cizrny, čili římského hrachu. Cizrna patří mezi nejkvalitnější luštěniny a v poslední době byla dosti opomíjená. Dnes však prožívá renesanci. Může se totiž pochlubit vysokým obsahem cukrů, bílkovin a vlákniny. Je nepostradatelnou složkou stravy vegetariánů a doporučuje se i pro děti a těhotné ženy. Cizrna je navíc bohatým zdrojem vápníku, železa a vitaminu B15 (kyseliny pangamové). Pro lepší stravitelnost ji stejně jako ostatní luštěniny (hrách, fazole, sóju) namáčíme, posléze tepelně zpracujeme nebo necháme klíčit.
Chumus platí za národní jídlo Izraele, je velmi oblíbený na Středním východě (Libanon) i na Balkáně. Tyto dvě dip-omáčky jsou často podávány v arabském chlebu pita a to většinou jako předkrm, nebo pokrm vložený mezi dvě hlavní jídla, případně jako příloha k pokrmu "falafel", často jako dip-omáčka se syrovou nebo v páře dušenou zeleninou, s krekery, či v Evropě většinou namazanou na topinkách nebo na bagetách. Chumus můžeme skladovat v uzavřených lahvičkách v lednici asi týden, nesmíme ho však zmrazit. V průměru poskytuje cizrna asi 23 kalorií na jednu lžíci, 1,1 g tuku (0,1 g nasyceného, 0 mg cholesterolu, 1 g proteinů, 3 g bílkovin, 1 mg sodíku, 34 mg draslíku, stopy železa, < 1 g vlákniny, 7 mg vápníku.).
Recepty:
Hummus z Izraele
Ingredience: 200 g cizrny, 2 - 3 lžičky sody (není nutné), 2 stroužky česneku, 1 lžíce pasty tahini (tachini) - pasta ze sezamových semínek, šťáva z jednoho citrónu, sůl a pepř, olivový olej, petrželka.
Postup přípravy: Suchou cizrnu přes noc namočíme do studené vody. Následující den vodu scedíme a cizrnu necháme na sítu odkapat. Pak ji vložíme do hrnce a spaříme horkou vodou.To děláme proto, aby nás luštěnina nenadýmala. Do vody přidáme 2 až 3 lžičky sody a ještě jednou vaříme, ale již pod pokličkou. Potom opět scedíme a prolijeme cizrnu studenou vodou. Cizrnu vaříme tak dlouho, až změkne jako máslo. Osolíme ji, až když je měkká. Uvařenou cizrnu, pastu tahini, česnek, a citrónovou šťávu vložíme do mixeru a vše umícháme na hladký krém. Na míse či talíři posypeme nasekanou petrželkou a postříkáme olivovým olejem.
Zdravý hummus
Ingredience: 2 šálky uvařené cizrny nebo 538 g konservu cizrny, 1/2 šálku čerstvé petrželky, 3 stroužky česneku, 1 lžíce olivového oleje, 2 lžíce tahini (sezamové pasty), 3 lžíce citrónové šťávy, sůl a pepř podle chuti, 1/2 lžíce drceného římského kmínu, podle chuti cayenský pepře nebo "Tabasco".
Postup přípravy: Uvařenou cizrnu scedíme, ale necháme si stranou asi 1/2 šálku kapaliny. Pokud případně použijeme cizrnu z konservy, scedíme ji, promyjeme a propláchneme studenou vodou, abychom odstranili přebytečnou konzervační sůl. Cizrnu necháme okapat a osušit. Mezitím nadrobno nasekáme čerstvou petrželku a stroužky česnek, vložíme do mísy a přidáme cizrnu. Směs vymícháme (nejlépe ručním mixerem) na jemné pyré, do kterého přidáme zbývající suroviny: olej, pastu tahini, citrónovou šťávu, sůl, pepř, drcený kmín a tabasco. Opět mixujeme asi 3 minuty, až vznikne velmi hladký krém, za přídavku přiměřeného množství vody z cizrny. Před podáváním hotový ochucený cizrnový krém - chumus, necháme vychladnout..
Hummus bi Tahini z Libanonu
Ingredience: 450 g cizrny, uvařená doměkka (ponechat 1/2 vody z vaření), šťáva z 1 - 2 citrónů, 4 stroužky česneku nasekáme, 1 lžička soli, 170 g tahini (sezamová pasta), 1 - 2 lžíce olivového oleje, cayenský pepř podle chuti, 1 - 2 lžičky sušené máty.
Postup přípravy: Do mixeru vložíme česnek, sůl a polovinu citrónové šťávy a krátce rozmícháme. Postupně a po menších dávkách přidáváme uvařenou cizrnu. Jakmile je pasta hustá přidáme zbytek citrónové šťávy, olivový olej a uschovanou vodu slitou s cizrny. Když je již cizrna rozmixována do krémové konzistence přidáme sezamovou pastu, cayenský pepř, mátu a vymícháme směs dohladka. Ještě dochutíme cayenským pepřem, případně další mátou a citrónovou šťávou. Lžící přendáme na talíř a povrch pokrmu postříkneme olivovým olejem a ještě posypeme pepřem. Podáváme s arabským chlebem pita jako lehké jídlo, přesnídávku nebo dip-omáčku, také jako přílohu např. k masu (podobně jako bramborové nebo hrachové pyré).
Avocado hummus z Libanonu
Ingredience: 225 g cizrny z plechovky, odkapaná (nebo sušená uvařená doměkka - DDK), 1 lžíce pasty tahini, šťáva z 1 citrónu, 4 lžíce jogurtu (nebo sójového jogurtu), 3 lžíce olivového oleje, 1 stroužek česneku - rozdrcený, 2 velká oloupaná avokáda, sůl a černý pepř dle chuti, čerstvá petrželka, nasekaná na ozdobení.
Postup přípravy: Cizrnu vložíme do mixeru, přidáme všechny ingredience, včetně avokáda. Mixujeme až je směs hladká. Ochutíme solí a pepřem a přidáním citrónové šťávy, jestliže je to nutné. Hummus umístíme do misky, zakryjeme a vychladíme v lednici. Před podáváním jen posypeme nasekanou petrželkou.
Hummus z bílých fazolí
Ingredience: 1 jarní cibulku i s natí - nakrájenou na kousky, 400g plechovku bílých fazolí, opláchnutých a okapaných, 2 lžíce pasty ze sezamových semínek tahini (nemusí být; lze nahradit máslem z burských oříšků), 1 paličku česneku, 2 lžíce olivového oleje plus trochu na pokapání, 1 plátek bílého chleba, namočeného do vody a lehce ,vyždímaného‘, kůru z dobře omytého citronu, 1/2 lžičky mletých koriandrových semínek, 1 lžičku mletého římského nebo běžného kmínu plus trochu na posypání, 1 balíček pita chleba.
Postup přípravy: V mixéru rozdrťte cibulku a česnek, přidejte fazole a všechno rozmixujte v suché pyré. Přidejte tahini, olej, chléb, citronovou kůru i koření a znovu promixujte. Během mixování do směsi ještě přidejte tři nebo čtyři lžíce studené vody. Na talíři pokapejte olivovým olejem a poprašte kmínem. Podávejte s chlebovými plackami.
Hummus Pizza
Ingredience: 1 mražené těsto na pizzu nebo listové těsto, 1 šálek hummusu na potření těsta, 1 a 1/2 šálku nakrájené červené, žluté nebo zelené papriky, 1 šálek brokolice, 2 šálky strouhaného sýru (parmazán, eidam..), další ingredience dle chuti.
Postup přípravy: Předehřejeme si troubu na 220 C. Pizza těsto položíme na plech nebo na pečící papír a pokryjeme ho tenkou vrstvu humusu místo obvyklého rajčatového protlaku. Poté hummus posypeme nakrájenou paprikou, brokolicí a na závěr nastrouhaným sýrem. Pečeme v předehřáté troubě zhruba 10-15 minut dokud těsto nezíská nazlátlou barvu a sýr se nerozteče.
Tento produkt můžete zakoupit zde.