Javorový sirup
Javorový sirup je (spolu s medem a melasou) vynikajícím pomocníkem při nahrazování rafinovaného bílého cukru. Kromě sacharózy obsahuje vitaminy řady B, vápník, železo a stopová množství dalších minerálních látek. Je velmi oblíbený na polévání palačinek.
Kanada – země javorového listu – je hlavním světovým dodavatelem javorového sirupu. Přes 70 % světové produkce sirupu pochází z kanadské provincie Quebec. Javorový sirup se získává zahuštěním šťávy, vytékající při poranění kmene javorového stromu. Cukr ve stromech vzniká působením enzymů ze škrobu, který se nahromadil během vegetačního období. Tento cukr je rozpuštěn ve vodě, kterou strom nasává kořeny. Javorová šťáva obsahuje také minerální látky, přírodní organické kyseliny, vitaminy a aromatické látky. Na počátku jara vyhloubí sběrači do každého stromu až tři otvory, široké jeden centimetr a několik centimetrů hluboké, kterými vytéká šťáva do sběrných nádob. Některé společnosti používají k ošetření nařezaných otvorů formaldehyd, čímž zvyšují výnos. Námi dodávaný javorový sirup byl získán bez použití jakýchkoli chemikálií. Odpařování javorové šťávy je velmi důležitým krokem, neboť právě zde vzniká charakteristická javorová vůně a chuť. Při zahušťování musí být odpařeno téměř 40 litrů vody k získání 1 litru sirupu. Výrobci proto někdy používají metody zvané reverzní osmóza, která jim umožní rychlejší a lacinější získání sirupu. Náš sirup byl získán šetrným odpařením tradičním způsobem bez využití reverzní osmózy.
Druhy sirupu
Javorový sirup se známkuje podle barvy, a tím i chuti. Čím světlejší barva, tím jemnější méně intenzivní vůně a chuť, a tím dražší sirup. Grade A (Canada No. 1 Light) je velmi světlý jemný a luxusní sirup, vhodný jako dárek. Grade B (Canada No. 2 Medium) je světlý javorový sirup, méně intenzivní javorové chuti. Grade C (Canada No.2 Amber) je nejoblíbenější mezi Evropany a má příjemnou javorovou chuť. Grade D (Canada No. 3 Dark) je tmavý sirup vhodný na pečení a pro gastronomii.
TIP: Javorovým sirupem můžete při vaření a pečení nahradit bílý cukr v poměru 3 díly sirupu za 4 díly cukru.
Javorová čistící kůra
Nebo také limonádová hladovka či tzv. Master Cleanse. Všechny tyto názvy označují očistnou kůru, která vznikla před více než padesáti lety ve Spojených státech. Původním cílem kůry, jejímž autorem je Dr. Stanley Burroughs, byla léčba žaludečních vředů. Díky své jednoduchosti, snadné dostupnosti surovin a hlavně účinnosti, se tato čistící kůra rozšířila nejprve po USA, poté do Evropy a celého světa. Do Čech se dostávala převážně oklikou z Německa, odkud si lidé vozili i javorový sirup, který nebyl v Čechách dostupný. Není bez zajímavosti, že u nás se kůra často považovala za pouhou redukční dietu.
Proč podstoupit čistící kůru
Cílem javorové kůry je očistit organismus od toxinů a usazenin v těle. Kůra pročistí ledviny a trávicí trakt, žlázy a buňky celého těla, pomůže nám zbavit se nevyužitelného odpadu a usazenin v kloubech a svalech, zlepšuje funkci nervů, účinkuje proti zaneseným artériím a cévám, zlepšuje kvalitu krve a celkově omladí organismus. Působí proti akutním i chronickým problémům. Kožní problémy, zahlenění a různé alergické projevy ustoupí. Častým dotazem je, zda se jedná o redukční dietu. Doprovodným efektem javorové kůry je ztráta tukové tkáně. Organismus také přestává zadržovat nadbytečnou vodu a to rovněž způsobí úbytek hmotnosti. Po skončení hladovky obvykle dochází k relativně rychlému znovunabytí cca poloviny ztracené váhy. Zda přiberete zpět na původní hmotnost pak záleží pouze na vás a na tom, jak se budete dále stravovat. Ukončení kůry je tím pravým okamžikem pro změnu jídelníčku – tučné, sladké či těžké pokrmy vám totiž zpočátku nebudou vůbec chutnat.
Jak držet limonádovou hladovku
Po dobu nejméně deseti dnů konzumujete pouze limonádu z javorového sirupu, připravenou podle následujícího receptu:
2 polévkové lžíce citrónové či limetkové šťávy
2 polévkové lžíce pravého javorového sirupu
1/10 lžičky kajenského pepře (nebo dle chuti)
teplá či studená voda (dle chuti)
Denně vypijte 6 – 12 sklenic limonády. Trpíte-li nadváhou, můžete konzumovat méně limonády. Během hladovky je dovoleno pít čistou vodu či mátový čaj, který napomáhá čištění. Nekonzumujte kávu, čaj ani alkohol. Jakékoli jídlo je zakázáno! Nepoužívejte vitaminové či minerální doplňky. Javorová limonáda obsahuje všechny vitaminy a minerální látky, které po dobu diety tělo potřebuje. Dietu můžete držet dvakrát až čtyřikrát do roka. Upozornění: Před každou hladovkou je dobré dietu konzultovat se svým lékařem a to zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy.
Čištění organismu
Během kůry je důležité napomáhat organismu v čištění. I když nekonzumujete tuhou stravu, měli byste jít na velkou stranu minimálně dvakrát denně. Tak se tělo nejlépe zbavuje odpadních látek. Čím lepší je eliminace odpadních látek, tím účinnější je hladovka. K tomuto účelu je vhodné pít bylinkový čaj s projímavými účinky. Vyzkoušejte, který čaj vám nejlépe vyhovuje a snažte se vypít jeden hrnek ráno a jeden hrnek večer. První hrnek si dejte večer před zahájením hladovky. Dalším způsobem důkladného pročištění trávicího traktu je slaný nálev. Ten připravíme smícháním 2 zarovnaných lžiček nejodidované mořské soli s litrem vody. Ráno na lačný žaludek vypijte celý litr slaného nálevu. V ideálním případě projde slaný nálev zažívacím traktem a během hodiny byste se měli několikrát vyprázdnit. Pokud slaný nálev nefunguje, zkuste změnit poměr soli a vody. Princip spočívá v tom, že pokud má slaný nálev stejnou specifickou hustotu jako krev, tak nedochází k eliminaci vody v ledvinách a soli do krevního řečiště, a slaná voda prochází trávicím traktem a funguje jako vnitřní klystýr.
Jak se můžete cítit
Během hladovky můžete zažívat nezvyklé a nepříjemné pocity po dobu několika dní. Příznaky starých nevyléčených nemocí se mohou částečně vracet, ale budou postupně odeznívat tak, jak se s nimi tělo vyrovnává. Bolesti kloubů a hlavy, pocit slabosti, závratě, pocit chladu a dokonce zvracení – to vše můžete zakusit. Mohou vám natéct mandle a dostavit se bolest v krku. Pokuste se to vydržet a po dobu hladovky se trochu šetřete.
Jak ukončit hladovku
Správné ukončení javorové kůry je velmi důležité. Nejlepším signálem k tomu, že můžete ukončit hladovku, je váš jazyk. Během diety se na jazyku vytvoří bílý hrubý povlak. Jakmile tento povlak zmizí a jazyk je hladký a růžový, je tělo vyčištěno. První den po ukončení hladovky pijte (pomalu) čerstvě vylisovaný pomerančový džus. Nemáte-li možnost připravit si čerstvý džus z pomerančů, kupte čerstvý džus, který není vyroben z koncentrátu (opět nejlépe v biokvalitě). Druhý den pokračujte v pití džusu a odpoledne si připravte zeleninovou polévku (rozhodně ne z prášku či z konzervy!). Polévku připravte z několika druhů zeleniny, z brambor a jednoho či dvou druhů luštěnin. Můžete použít i hnědou rýži, rozhodně však nepoužívejte maso či masný vývar. Pro zlepšení chuti použijte přírodní koření v rozumné míře. Se solí šetřete. K večeři si dejte hlavně polévkový vývar a trochu zeleniny z polévky. K vývaru si můžete dát pár žitných sucharů. Třetí den dopoledne pokračujte v pití džusu, k obědu si dejte polévku z předchozího dne, k večeři zeleninu či ovoce podle vlastní volby a úpravy. Žádné maso, vejce, chléb, pečivo, mléko, čaj ani kávu. Čtvrtého dne můžete zahájit normální stravování. Nyní je ten správný čas ke změnám jídelníčku k lepšímu. Pokud se po ukončení hladovky dostaví zažívací potíže či plynatost, můžete zkusit ještě několik dní v kůře pokračovat.
Tento produkt můžete zakoupit zde.