Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Jinan dvoulaločný

Jinan

Jinan dvoulaločný je čínský strom, který je dnes jediným zástupcem svého druhu. Tento strom se vyznačuje mimořádnou odolností vůči klimatickým změnám. Patří do čeledi jinanovitých (Ginkgoaceae), která tvoří jakýsi vývojový přechod mezi jehličnatými a listnatými stromy. Je přímým potomkem kapraďorostů a na naší planetě se vyskytoval již v období druhohor. Je údajně poslední žijící fosilií, dorůstá běžně pětatřicetimetrové výšky.

Má šedou kůru a typické vějířkovité listy. V současné době se vyskytuje pouze pěstovaný, můžeme jej najít např. v Riegrových sadech v Praze, Mendelově zahradě v Brně či v parku ve Strážnici. Do Evropy se dostal jinan z čínských chrámových zahrad v 18. století. Když vyhynuly všechny divoce rostoucí formy jinanu, začali ho kultivovat buddhističtí mniši, pro které byl posvátný.

Jinan dvoulaločný roste pomalu. Nemá zvláštní nároky na stanoviště, ale potřebuje dostatek slunce a půdu bohatou na živiny. Je velmi odolný a snese i mrazy do -20 stupňů, nebo naopak extrémní sucho, znečištěný vzduch i choroby. Pokud pěstujeme vedle sebe samčí a samičí formy tohoto stromu, vznikají dužnaté žluté plody, podobné švestkám, které odpudivě páchnou. Odřezávání větví není nutné. Listy sklízíme na podzim, dříve než začnou žloutnout.

Blahodárných účinků výtažku z jeho listů využívá tradiční čínská medicína již pět tisíc let. V posledních letech se preparáty s obsahem účinných látek z listů tohoto stromu objevují i na našem trhu v nejrůznějších formách a Ginkgo biloba se řadí k nejpopulárnějším rostlinným produktům.

A v čem tedy tkví tajemství jeho blahodárných účinků na náš organismus? V listech je obsaženo zejména velké množství flavonoidů, terpenů, organických kyselin a dalších látek, jejichž strukturu nedokáže přesně určit ani moderní věda. Jisté je, že komplex těchto látek, které se odborně nazývají "ginkgolides" není obsažen v žádné jiné rostlině. Základním účinkem extraktu z listů je rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti a zlepšení průtokových vlastností krve (vazodilatace) a dále antioxidační účinky.

Extrakt z jinanu má regulační účinky na celý kardiovaskulární aparát. Jinan zabraňuje křečovitým stahům tepen, rozšiřuje cévy, snižuje propustnost kapilár a upravuje jejich tonus. Extrakt jinanu upravuje sebezničující vlastnosti krve, které se projevují shlukováním krevních elementů v mikrocirkulačním řečišti a tím zlepšuje proudění krve. Byl prokázán přímý vliv jinanu na prokrvování mozku až o 9%. U lidí postižených nedostatečným krvením mozku se po dvou měsících užívání jinanu vrací hodnoty takřka do normálu. Napomáhá řešit problémy při alergiích, zvláště astmatu. Jinan má silnou antioxidační schopnost.

Indikace byliny:

Jinan

Jak již bylo uvedeno, látky obsažené v jeho listech především rozšiřují cévy a tím umožňují zlepšení průtoku krve i těmi nejjemnějšími žilkami v našem těle. Díky tomu se zlepšuje zásobování všech částí těla kyslíkem a živinami - zejména glukózou, jež krev po organismu transportuje.

V mozkové tkáni dochází ke zlepšení využití kyslíku paměťovými buňkami, čehož výsledkem je zvýšení koncentrace a celkové mentální svěžesti: studenti si lépe pamatují učivo, manažeři zvládají více činností a jsou konkurence schopnější, u starších lidí ustupuje zapomnětlivost, stavy zmatenosti a deprese. Efekt Ginkgo biloba v mozku je obdobný efektu kofeinu z kávy, s jedním velkým rozdílem - Ginkgo je díky svým antioxidačním vlastnostem schopno zachytávat odpadní zplodiny buněk (tzv. "volné radikály"), které způsobují jejich předčasné opotřebení a stárnutí. Účinek je tedy podstatně delší, trvalejší, ale na rozdíl od kofeinu chybí následné stavy vyčerpání.

Zlepšení průtoku krve organismem se ale neprojevuje pouze v mozku, ale i takzvaných "okrajových" částech organismu: zlepšením zásobení krví v partii vnitřního ucha dochází k odstranění nepříjemného hučení v uších. Zlepšuje se rovněž prokrvení oční sítnice u diabetiků a oddaluje se tak vznik a zhoršení chorob oka souvisejících s cukrovkou, které mohou vést až ke ztrátám zraku. Dalším neocenitelným využitím je rekonvalescence u osob po mozkové mrtvici, kde Ginkgo umožňuje rychlejší zotavení a ústup postižení.

V neposlední řadě se jeho účinku využívá ke zlepšení prokrvení končetin a potlačení syndromu "studených rukou a nohou" a stejně tak i u lidí, kteří trpí bolestmi nohou při chůzi. Úspěšně se využívá při léčbě závratí, dále k léčbě špatně se hojících kožních defektů…

Zjednodušeně řečeno, Ginkgo biloba je na místě všude tam, kde zpomalený či zhoršený průtok krve způsobuje zhoršení funkce orgánů.

Jak již bylo zmíněno, kromě vazodilatačního účinku má Ginkgo ještě účinek antioxidační. Záchyt volných radikálů je v dnešní uspěchané době rovněž vysoce ceněným efektem. Na náš organismus působí spousta negativních aspektů moderní doby. Ať už se jedná o špatné životní prostředí, stres, nesprávnou životosprávu, nedostatek spánku a v neposlední řadě kouření … všechny uvedené "neřesti" urychlují buněčný metabolismus a vznik odpadních buněčných zplodin, které způsobují předčasné opotřebování a stárnutí buněk a zapříčiňují tím vznik nejrůznějších civilizačních chorob, jako jsou poruchy psychiky, bolesti hlavy, onemocnění srdce a cév, nádorová onemocnění a celkové stárnutí organismu.

Ať už se rozhodnete užívat Ginkgo biloba z jakéhokoliv důvodu a v jakékoliv formě, je důležité mít na paměti, že k dosažení blahodárných účinků je důležité jeho správné užívání. Vědecké práce z poslední doby naznačují, že pro uspokojivý výsledek je důležitá vysoká hladina účinné látky z Ginkgo biloba v krvi, jelikož tím dojde k průniku většího množství této látky do postižených míst, což přináší požadovaný efekt. Proto bychom měli dbát na doporučení výrobce a užívat tyto preparáty vždy dle doporučeného dávkovacího schématu. Rovněž je důležité vědět, že nástup účinku lze očekávat teprve za 4 - 6 týdnů od zahájení léčebné kúry. Užívání by rovněž mělo být dlouhodobé, doporučuje se alespoň tříměsíční aplikace. U starších pacientů se často doporučuje celoživotní užívání, protože nejsou popsány žádné vedlejší účinky při správném dávkování a spíše vysazením přípravku může dojít k návratu původních potíží.

Jinan by neměly používat těhotné a kojící ženy. Nepoužívejte jinan ani v případech, kdy vám způsobuje zažívací obtíže, bolesti hlavy nebo vyvolává alergickou reakci (začervenání kůže, svědění, otoky).





Zakoupíte v našem obchodě




Tento produkt můžete zakoupit zde.



Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz