Lékořice
Lékořice je poměrně vysoká s rovným silným stonkem a dlouhými kořeny. Dorůstá do výšky jednoho metru. Květ se objevuje v létě uspořádaný do bledě fialových rovných hroznů.
Lidově zvaná sladké dřevo. Patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Pocházi z Blízkého východu, u nás se zřídka pěstuje. Kořeny této příjemné byliny patří k důležitým přírodním drogám užívaným hojně jak v lidovém léčitelství tak i v praktickém lékařství.
Lékořice je s oblibou využívána již od dob egyptských faraónů. Mattioliho herbář zmiňuje zevrubný postup při pěstování, sklizni i přípravě léčivých prostředků z lékořice. Ani středověku se tedy podmanivá vůně a lehce štiplavá chuť lékořice nevyhnula. V Českých zemích bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice ke tlumení dráždivého kašle.
Použitelnou část tvoří kořen lékořice (radix liquiritiae), ten se loupe a zbavuje zevní vrstvy, aby účinné látky v něm obsažené se snáze vyloužily. Kořen lékořice obsahuje řadu účinných látek saponinového charakteru (glycyrhizin), dále flavonoid liquiritin, škrob, cukry pryskyřice a hořčiny.
Kořen lékořice lysé obsahuje mnoho léčivých látek, především pak fytoestrogeny a flavonoidy. Díky obsahu glycirizinu má sladkou, ale jakoby zatuchlou chuť, proto se v případě pochutin deglycirizinuje. Lékořice dále obsahuje vitamín E, komplex vitamínu B, lecitin, biotin, niacin, kyselinu pantothenovou, mangan, jód, bróm, zinek, fosfor a další stopové prvky.
Jak vlastně z kořene vznikne černá tuhá hmota dodávaná do oddělení cukrovinek? Na podzim se nasbírají kořeny lékořice lysé. Kořen se naseká a rozemele. Pak se vaří, a to tak dlouho, dokud hmota nezíská asfaltově černou barvu a dokud se neodpaří vzniklá šťáva. Extrakt se poté zpracovává do potřebného tvaru a nechá se ztuhnout.
Používá se především jako prostředek usnadňující odkašlání a rozpouštějící hleny, dráždí žaludeční sliznici, působí mírně projímavě a močopudně. Tradičně je používán při kataru průdušek a chronických žaludečních vředech. Extrakty z kořene lékořice se používají při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů.
Podle amerických odborníků ovlivňuje lékořice zdravotní stav zubů více než jakákoliv zubní pasta. Výrobky z kořene této rostliny jsou pro ochranu před kazem lepší než běžné prostředky pro ústní hygienu.
Výtažky z lékořice totiž ničí zhoubné bakterie způsobující poškození zuboviny a vznik kazu. Podle Američanů se tyto výtažky velmi brzy stanou součástí každé pasty a ústní vody.
Má také rozsáhlé použití v potravinářském průmyslu při výrobě limonád a některých druhů piv. Díky své sladké chuti se využívá k výrobě cukrovinek proti kašli a chrapotu.
Glycirizin - hlavní složka lékořice, zvyšuje krevní tlak, proto je nutné nepřekračovat doporučené denní dávky. Úplně se lékořici vyhněte, trpíte-li srdečními, ledvinovými nebo jaterními onemocněními, máte-li vyšší krevní tlak, nebo jste-li těhotná. To však neplatí v případě DGL - deglycirizinovaná lékořice nemá na krevní tlak žádný vliv.
Tento produkt můžete zakoupit zde.