Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

MAHÁ koření

MAHA koření

Mahá koření je směs kmínu, hořčice a koriandru. Původ této směsi je v indické kuchyni, kde však místo kmínu je používán kumín (římský kmín) a je v ní opačný poměr hořčice a koriandru.

Směs je určena k základnímu nachucení pokrmů tzv. "naslano". Zjednodušeně lze pokrmy "naslano" charakterizovat jako pokrmy obsahující zeleninu nebo jako pokrmy, k nimž je podávaná zeleninová příloha.

Mahá koření dokáže vytvořit tzv. "základní" nachucení pokrmů naslano a neomrzí se ani po několikaletém častém používání. (Základní nachucení je doplňováno dalšími chutěmi tvořenými jednak ostatními druhy koření a jednak chuťově výraznými potravinami.) Směs koření s takovými vlastnostmi může přispět k ozdravení české kuchyně. "Otevírání" koření na oleji je nejčastějším způsobem chucení pokrmů v asijských domácnostech. V ČR je tato kulinářská technologie výsadou kuchařů špičkových restaurací. Závodní kuchyně a většina domácností využívá ke stejnému účelu zavedených masových či zeleninových vývarů od kterých však postupně ustupují a přechází k tzv. zesilovačům chuti (např. Podravka), jejichž základ tvoří kyselina glutamová a její soli (glutamany). Zvláště negativní dopad má jejich používání ve stravování dětí.

Mahá koření vytváří přirozenou protiváhu chuťovým zesilovačům tím, že umožňuje připravovat senzoricky přitažlivé zeleninové vývary a zpřístupňuje technologií "otevírání" koření na oleji pro každodenní použití.

Ve zdravé výživě nahrazujeme Mahá kořením maggi a masox. Mahá přidáváme do všech zeleninových polévek, pomazánek, zeleninových jídel a pod bílkovinné koncentráty rostlinného původu (Klaso, Robi, tofu, tempeh, seitan). Běžná dávka koření je jedna čajová lžička pro pět osob.

Jak Mahá koření používáme:

Recepty:

Salat s MAHÁ kořením

Ingredience: 250 g Ceria, 100 g zelí, 50 g cibule, 100 g jiné zeleniny: paprika, mrkev apod., 2 lžíce olej, 1 lžička Mahá koření, sůl , citrónová šťáva, 150 g jogurtu nebo kvalitní majonézy (sojanézy).

Postup přípravy: Do horkého oleje vsypeme Mahá koření a krátce prohřejeme, Abychom zabránili spálení koření přidáme trochu studeného oleje, čímž se teplota koření s horkým olejem sníží, nebo vlijeme horký olej do jiné nádoby. Cibuli nakrájíme na kostičky a smícháme se studeným olejem, necháme působit alespoň 5 minut, tím odstraníme štiplavou chuť cibule v salátu. Cerii nakrájíme na nudličky a buď použijeme přímo nebo opečeme na oleji, čímž získáme její výraznější chuť. Zelí /mrkev/ nastrouháme na struhadle, promícháme se solí a důkladně promícháme, až zelí zkřehne a pustí šťávu. Ostatní zeleninu nakrájíme na kostičky. Vše smícháme, dochutíme citrónovou šťávou a necháme odležet. V létě, kdy je dostatek paprik a rajčat připravujeme tento salát s touto zeleninou, v zimních měsících použijeme mrkev a celer nebo jakoukoli jinou zeleninu, která je v tuto dobu vhodnější, ale i levnější. Mražená kukuřice salát barevně zpestří , ale není nezbytně nutné ji do salátu použít. Salát necháme v chladu odležet a podáváme s pečivem.
Zakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde.Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz