Yerba Maté
Yerba maté - správný název pro nápoj, který je vyrobený z lístků a částečně i stonků jihoamerického keře cesmíny paraguayské. Tyto 4-15 metrů vysoké stromy můžeme najít na území států Paraguay, Chile, Argentina, Brazílie a Peru. V těchto zemích se na ulicích i v domech můžeme pravidelně setkat s častým popíjením maté. Maté se pije u jakékoliv příležitosti - na slavnostech, svatbách, ale slouží i k běžnému zahnání žízně jako třeba v Americe Coca-cola. Na rozdíl od colové limonády je však daleko více zdravé.
Archeologické nálezy dokazují, že pití čaje maté a jeho využívání v léčitelství sahá až do dob před naším letopočtem. Že dodává žvýkání lístků energii věděli už indiáni z paraguayského kmene Guarani. Po příchodu mořeplavců ze Španělska a Portugalska se ale tajemství o léčivých účincích čaje rozkřiklo po Evropě a brzy se obliba maté rozšířila po celém světě.
Maté obsahuje velké množství vitamínů jako například vitamín A, B1, B2, B3, B5 a C. Z minerálů v ní můžeme najít vysoké množství vápníku, hořčíku, manganu, železa, selenu, draslíku, křemíku a fosforu. Mimo jiné maté disponuje velkým počtem aminokyselin (asi 15 druhů), stopovými prvky a antioxidanty. Obsahuje kofein, který v kombinaci s ostatním látkami povzbuzuje výrazněji než při konzumaci kávy nebo čaje. Dále obsahuje více než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2 a C. Zastoupeny jsou také minerální látky jako jsou magnézium, mangan, vápník, železo a fosfor. Obsažené látky (kofein, matein, heobromin, theofylin atd.) působí povzbudivě a stimulačně, oddalují nástup únavy, zvyšují termogenezi, podporují trávení a napomáhají odbourávat tukové zásoby v organizmu (proto je výtažek z yerby maté součástí mnoha přípravků na hubnutí). Zde hraje rovněž roli, že se podílí na efektu snížení chuti k jídlu. Dále reguluje šetrným způsobem funkci ledvin, protože působí proti zadržování přebytečného množství tekutin v těle. Mimo jiné také posiluje imunitní a nervový systém. Z další účinků je uváděno, že Yerba maté hraje roli při procesu čistění krve, zrychluje myšlenkové pochody, zlepšuje pamet', dodává energii, snižuje dopady alergických reakcí, působí močopudně, podporuje činnost trávící soustavy, zvyšuje odolnost organismu při extrémních podmínkách jako je zima, horko nebo stres či snižuje cholesterol atd. Navíc je maté i skvělý antioxidant, tj. působí proti škodlivým účinkům tzv. volných radikálů (díky obsaženým vitamínům a minerálům).
Podle novějších výzkumů obsahuje Yerba maté nejen mnohé vitaminy, minerály a stopové prvky, ale také mimořádně účinné látky, které posilují imunitní systém, účinkují proti mnoha alergiím a senné rýmě. Pravidelné popíjení mate potom působí na celý lidský organismus omlazujícím efektem. Vliv Yerby maté na úpravu tělesné hmotnosti je při alespoň několikaměsíčním popíjení patrný. Fakt, že pročisťuje tělo od toxických látek a zmírňuje pocity hladu, je ještě totiž podpořen skutečností, že aktivuje látkovou výměnu.
Listy maté se prodávají ve dvou variantách - čisté a pražené. Čistá forma má natrpklou chuť, pražené listy zase nádech kouře. Pravý nápoj maté se nedochucuje, pokud si ale na zvláštní chuť budete těžko zvykat, zkuste ji doladit medem nebo citronem.
Maté by se mělo podle tradičního způsobu podávat ve vydlabané tykvi z úzkým hrdlem, které se říká buď maté nebo kalabasa. Při popíjení se nápoj usrkává bud’ bambusovým brčkem nebo u nás více známou kovovou slámkou - bombillou se sítkem, které zabraňuje tomu, aby se kousky lístků dostaly při pití do úst. Zde však hrozí riziko pro neznalé - opaření jazyka je dost nepříjemné nehledě k tomu, že vás připraví o jedinečnou chut’ yerba maté. Jihoameričané pijí maté v různých úpravách s limonádou, džusem nebo třeba pražené, a to ve kteroukoliv denní nebo večerní dobu. Pokud vás někdo v Jižní Americe na ulici nebo někde u baru pozve na „šálek“ maté, nemusíte se vůbec ničeho bát. Je to projevem otevřenosti a přátelství, které vám tímto gestem ten dotyčný člověk nabízí. V těchto končinách patří totiž společné popíjení maté k běžnému společenskému životu, stejně tak jako u nás šálek dobré kávy.
Pravý Jihoameričan u sebe neustále nosí balíček sušených lístků cesmíny paraguayské, kalabassu - nádobku na čaj, a bombillu - slámku se sítkem. Tradiční kalabassa se vyrábí z vydlabané tykve. Chcete-li si dopřát skutečný zážitek s čajem maté, nechte si jej připravit v čajovně právě do kalabassy. Pokud si koupíte maté v sypané formě, do hrnku dejte jednu kávovou lžičku, zalijte ji trochou vlažné vody a teprve po několika minutách lístky zalijte horkou, ne však vřelou vodou. Louhujte tři minuty. Čaj maté je velmi silný, po dopití jej můžete znovu zalít vodou. Více než pět šálků denně se ale nedoporučuje. Dnes existuje i maté naporcované do čajových sáčků.
Tento produkt můžete zakoupit zde.