Měsíček lékařský
Měsíček lékařský se u nás pěstuje od nepaměti. Dříve bychom jen těžko hledali zahrádku na vsi, kde by nesvítil svými zářivě žlutými a oranžovými květy. Ty ale nejsou jen pastvou pro oko. Látky v nich obsažené dokáží z našeho těla vyhánět různé vetřelce, umí povzbudit a hojit.
Rostlina je známa už od starověku, u nás se začala objevovat ve 12. století. Jedná se o letničku dosahující délky až půl metru. Květy mohou být temně oranžové, žluté, výjimečně i bílé. Pro farmacii jsou vhodné pouze květy oranžové. Odborně řečeno, preferují se nezplaněné, plnokvěté, sytě oranžové úbory. Drogou je květ, konkrétně obvodové okvětní jazýčky (Flos calendulae), případně celý květ s kalichem. Sbíráme jej od června do srpna, někdy i začátkem září. Nejvhodnějším časem sběru je pěkný slunný den, nejlépe před polednem. Bylinka se suší ve stínu, vhodný je i průvan, protože se snadno zapařuje, a tím se znehodnocuje. Sušením na slunci měsíček vybledne. Správně usušená droga má přibližně barvu čerstvého květu.
Měsíček lékařský je nenáročný na pěstování. Když mu zajistíme dostatek slunce, oželí i pár dní bez zalévání. Pro léčebné účely sbíráme buď celé jeho květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky, které mají nejvyšší obsah účinných látek. Sušit bychom ho měli ve tmě či v šeru, což platí i pro skladování, protože na světle rychle ztrácí své účinné složky.
Květy měsíčku obsahují cenné léčivé látky, mezi něž patří éterické oleje, hořčina kalandén, organická barviva, kyselina salicylová, tuky, vosky, saponiny, slizy, organické kyseliny a dokonce i vitamín C.
Sbírá se květ. Je to jedna z nejlepších, nejstarších a nejuniverzálnějších léčivek na hojení ran všeho druhu. Navíc je to jedna z mála bylinek, u které je prokázán protinádorový účinek a to zejména na gynekologickou oblast a oblast trávení.
Další využití je při léčbě astmatu, kašle, při srdeční tachykardii, obecně zlepšuje práci srdce, je vhodný při menstruačních potížích, neurózách spojených s pocitem bezmoci, pesimismu a ztráty chuti do života. Má mírně sedativní účinky.
Působí silně proti všem zánětům, při potížích s prostatou, při běžných gynekologických onemocněních, a to buď samotný, nebo v kombinaci s kontryhelem či řebříčkem. Příznivě ovlivňuje činnost žlučníku a jater, pročišťuje.
Působí pozitivně na trávení, na činnost žaludku. Čaj z měsíčku je doporučován při kandidózách, jelikož působí také protiplísňově.
Zevně ve formě obkladů a mastí působí blahodárně na křečové žíly, urychluje hojení ran a proleženin, případně akné. Měsíček lékařský lze použít při léčbě bércových vředů, jelikož urychluje granulaci tkáně a tím i hojení a pročišťování.
Jako kosmetický krém je používán hlavně pro svůj antiseptický a stahující účinek. Představuje užitečný lék proti nejrůznějším kožním problémům, urychluje hojení namáhané pokožky rukou či jinde na těle.
Je vhodný i pro malé děti, olej s měsíčkem je oblíbený a velmi dobře snášený.
Použití:
Působí spasmolyticky (uvolňují křečovité stažení hladkého svalstva), povzbuzuje sekreci žluči, zastavuje další růst bakterií, při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran se zánětlivým okolím a užívá se i proti plísním a při bércových vředech.
Čaj (nálev)
- je velice účinný zvláště u zánětlivých stavů,
- u gynekologických onemocnění,
- reguluje menstruaci,
- u nemocí slinivky břišní,
- při špatném zažívání.
- Má i působnost protirakovinnou, zvláště preventivní (v gynekologii).
- Působí příznivě na poruchy krevního oběhu,
- nemoci jater,
- při infekční žloutence,
- pročišťuje krev, hlavně pije-li se pravidelně,
- upravuje činnost srdečního svalu.
- Pije se při onemocnění žaludku a střev,
- při žaludečních křečích a vředech,
- stejně jako při zánětu tlustého střeva,
- takže i při silných průjmech,
- vodnatelné a krvavé moči.
- Používá se i na doléčení paratyfu.
- Vyhání z těla dokonce i škrkavky.
- Opatrné vymývání očí vlažným čajem způsobuje zlepšení ostrosti zraku.
Zevně:
- se používá na omývání nebo koupel zanícených ran,
- bércových vředů,
- plísně (například napadne-li plíseň okolí pochvy).
Mast:
- bolesti a silné napětí spojené s pooperačními jizvami zmizí ve velmi krátké době,
- jizvy se také rychle hojí.
- Natřeme-li na lněný hadřík mast z měsíčku a přikládáme ji na nohy plné křečových žil, tyto zmizí do jednoho měsíce. Nohy budou zase pěkné s hladkou pokožkou.
- Mast velmi rychle pomáhá i při zánětu žil,
- při nehojících se bércových vředech,
- u fistulí,
- omrzlin
- a spálenin,
- při škraloupovitém povlečení nosu,
- vředech prsů i rakovinného původu.
- Napadne-li nohy plíseň natíráme je měsíčkovou mastí. Po týdnu se i otevřená místa zahojí.
Tinktura:
Používá se rozpuštěná v převařené vodě nebo v čaji vnitřně jako měsíčkový čaj. Vnější použití je ve formě obkladu při:- ranách,
- pohmožděninách,
- výronu krve,
- přetažení svalů,
- ba dokonce při hnisavých a rakovinných vředech,
- při otevřených proleženinách,
- při otocích a nádorech.
- Užívá se 3x denně 8 kapek při prasklých starých a nových onemocněních (potírá se i zevně),
- při bércových vředech,
- těžce se hojících ranách,
- plísňových vyrážkách,
- zánětech nehtových lůžek,
- tvrdnutí prsních žláz,
- kostižeru,
- bolesti svalů
- bolesti nervů, zhoršující se při pohybu a otřesech.
- Působí na srdce a cévy.
Šťáva
- z čerstvých květů odstraňuje bradavice a svrab.
Jak vnější, tak vnitřní používání měsíčku lékařského má jednu nespornou výhodu. U této bylinky není obecně stanoveno žádné omezení jejího dávkování, je všeobecně velmi dobře snášena a běžně se u ni nevyskytují žádné vedlejší účinky či alergické reakce.
Recept:
Směs na čištění krve
Ingredience: 30g měsíčku, 10g kopřivy, 10g řebříčku;
Postup připravy: jednu čajovou lžičku spaříme ve 0,25 litru vřelé vody a krátce vyluhujeme. Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích.
Tento produkt můžete zakoupit zde nebo v naší kamenné prodejně.