Ořechy na praní
Ořechy na praní (nazývané občas mýdlové ořechy) jsou vynikající prací a čistící prostředek. Jsou to plody stromu Sapindus mukorossi nebo Sapindus Trifoliatus, které rostou v Indii a Nepálu. Jedná se o 100% přírodní produkt bez chemických přísad. Jsou šetrné pro Vaše bílé i barevné prádlo - vlnu, bavlnu i hedvábí. Dají se použít při všech teplotách a jsou bez bělících přísad. Nepění a neobsahují vonné přísady. Jsou vhodné pro jedince alergické na chemické látky v běžných pracích prostředcích. Po použití se dají ořechy kompostovat a tím plnohodnotně přírodně zpracovat. Pro čištění používáme výtažek z ořechů. Ořechy se sklízí v říjnu a zpracovávají se sušením a odstraněním jádra. Jádro ořechu nemá žádné prací ani čistící účinky, proto dodáváme ořechy bez jader.
Jaký je rozdíl mezi ořechy na praní MIRON a chemickým pracím prostředkem?
Chemické prací prostředky obsahují fosfáty a přísady pro změkčování vody.
- Fosfáty jsou pro životní prostředí nejškodlivější, protože obsahující fosfor. Fosfor představuje živinu pro vodní řasy a sinice, které v potocích a stojatých vodách způsobují problémy. Řasy a sinice se snadno přemnoží a vzniká tak zelený povlak vodního květu, který odčerpává kyslík z vody a způsobuje až smrtelné problémy vodním živočichům. Fosfor způsobuje také problémy při úpravě vody na pitnou. Asi 50% fosforu v městských splašcích mají na svědomí právě prací prášky. Průměrná účinnost čističek je asi 35%. Používáním MIRONu snížíte obsah fosforu v odpadních vodách.
Při větší tvrdosti vody používáme s ořechy vhodný změkčovač vody, který neškodí životnímu prostředí např. sodu.
- Soda je nutná přísada pro praní v tvrdé vodě. Tato přírodní látka odstraňuje vápník z prádla a dělá je jemnějším a proto není potřeba přidávat žádnou další chemickou aviváž nebo po vyprání prádlo vytahovat.
Ořechy neobsahují chemická bělidla a plnidla, proto praní s ořechy MIRON šetří barevné oblečení. V pracích prostředcích se používá chemická látka na ochranu barev, která není v přírodě odbouratelná.
- Bělidla jsou chemické látky účinné až od 60° a nehodí se pro praní barevného prádla. Tyto látky nedělají prádlo čistějším ale jen zářivějším, tohoto efektu se dosáhne potáhnutím vlákna chemickou látkou, která mění lom světla na látce. Pro vlastní praní nemají tedy význam. Stejného efektu lze dosáhnout i ekologicky - sušením na sluníčku.
- Plnidla neperou jenom zajišťují sypkost prášku a zvyšují jeho objem. Spotřebitel má potom dojem, že si za své peníze odnáší větší krabici. Používáním MIRONu šetříte životní prostředí, protože se nespotřebuje tolik energie na transport objemných pracích prostředků.
Jedním z nejvýznamnějších rozdílů je také cena. Používáním ořechů MIRON nejen šetříte životní prostředí ale také Vaši peněženku.1 kg ořechů vydrží 4 členné rodině až jeden rok, při praní 2-4x týdně.
Jak na praní s MIRONem?
Každá domácnost by měla znát tvrdost vody, kterou používá na praní prádla. Tvrdost vody se dá zjistit u vodáren zdarma a většinou tuto informaci poskytují vodárny na svém telefonním čísle.
Tvrdost vody má vliv i na množství použitých ořechů. U měkké vody můžeme použít méně ořechů 3-4, u středně tvrdé 4-5 a u tvrdé vody používáme nejvíce ořechů 6-7. Ořechy vkládáme do bavlněného pytlíku (součástí každého balení), pevně zavážeme a vložíme s prádlem do bubnu pračky.
Pračka by neměla být přeplněná, aby se pytlík s ořechy mohl dobře pohybovat mezi prádlem. Program praní může být s předpírkou nebo i bez.
Po ztmavnutí již ořechy nepoužívat. Ke ztmavnutí dochází po opakovaném použití nebo při praní ve větších teplotách.
Při větší tvrdosti vody a znečištění prádla přidáme k praní 1-2 polévkové lžíce sody. K provonění prádla můžeme pokapat sáček několika kapkami éterického oleje.
Jak na čištění s MIRONem?
MIRON se dá použít jako univerzální přírodní čistící prostředek, který nezatěžuje životní prostředí. Před čištěním si z MIRONu vytvoříme výtažek, který se dá pak použít na:
- na praní, v myčce (zde lze použít i celé ořechy v bavlněném sáčku)
- na umývání podlah, koupelen a oken
- na umýváni auta
- jako přírodní šampón
- v indii se odvar používá i na čištění klenotů
Příprava výtažku:
Do 1 litru studené vody přidáme 10-15 ořechů na praní, přikryjeme a přivedeme k varu, povaříme 10-15 min. Po vychladnutí přefiltrujeme přes sítko nebo tkaninu. Lze okamžitě použít nebo nechat odstát přes noc.
Dávkování výtažku:
- na praní (3 polévkové lžíce)
- v myčce (3 polévkové lžíce)
- pro čištění oken poměr 2 lžíce a 3 lžíce octa
Koncentrace odvaru se dá měnit dobou vaření a počtem slupek, větší počet slupek a delší doba vaření zvyšuje koncentraci odvaru. Pro vůni lze dodat do výtažku pár kapek citrónu.
7 rad jak prát a šetřit Vaši peněženku i životní prostředí
- prádlo nepředpíráme, ušetříme vodu, energii, ořechy na praní pak můžeme použít vícekrát.
- Silně zašpiněné prádlo namáčíme s použitím sody, pozor chraňte si ruce
- Pokud prádlo obsahuje skvrny, nespoléháme jen na sílu pracího prostředku ale skvrny ošetříme před praním mýdlem
- Snažíme se využit kapacitu pračky, šetříme tak energii, vodu i prací prostředky. Při nákupu pračky se zajímáme o typy s úspornými programy. Moderní pračky umí ovlivnit proces praní. Máchací lázně slouží k odstranění chemických látek z prádla při používání běžného pracího prostředku, u MIRONu se nemusí odstraňovat žádné látky, proto máchací lázeň nemusíme používat.
- Správně dávkujeme, nejúspornější je dávkovat prací prostředek přímo do bubnu pračky.
- Praní při 90° používáme jen výjimečně pro prádlo nemocných a kojenců. Při teplotě praní 60°C ušetříme až 40% energie.
- Vzdáme se avivážních prostředků. Bývají totiž obtížněji biologicky odbouratelné a na vlastní čistotu prádla nemají žádný vliv. Příjemně měkké prádlo získáme rovněž sušením venku.
Tento produkt můžete zakoupit zde.