Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Ostropestřec mariánský

OstropestřecOstropestřec mariánský je velice dekorativní a vzrostlý bodlák, který je ozdobou každé zahrady. Pro potěšení oka i léčebné účely se pěstuje i u nás, je vcelku nenáročný na podmínky, ale nejlépe se mu bude dařit na místě s dostatkem slunce. Vyskytuje se jako letnička nebo dvouletka, jež kvete až druhým rokem. Jeho květy mají purpurovou barvu, jak ji známe u většiny bodláků. Ostnaté listy této rostliny mají typické bílé žilkování, podle kterého také ostropestřec nejlépe poznáme.

Dříve se k léčení většinou používaly listy a kořen, dnes jsou to hlavně semena, ze kterých se připravují čaje, tinktury, oleje, kapsle nebo tablety. Semena se sbírají v pozdním létě vyloupnutím a suší se. Protože se u nás výrazné léčivé účinky ostropestřce dostávají stále více do povědomí, přípravky z jeho semen jsou dnes už běžně k dostání. Vzhledem k neobvykle silnému blahodárnému efektu na naše játra je to pro mnohé z nás doslova lék k nezaplacení.

Hlavní účinek nese silymarin - souhrnné označení více látek (zejm. flavonolignanů). Silymarin má řadu příznivých účinků, zejména však na správnou funkci jater. Vede ke zlepšení metabolismu jaterní buňky, stabilizuje její buněčné membrány, podporuje regeneraci jaterní tkáně a je výrazným antioxidantem (odstraňuje nebezpečné látky, zvané volné radikály).

Důležitou funkcí jater je schopnost zneškodňovat nepotřebné látky nebo škodliviny jako jsou např. chemické přídavky potravin, léky, alkohol, ale i toxické látky z hub či virové infekce. Silymarin je v tomto boji pro játra výborným pomocníkem. Podněcuje syntézu bílkovin a tak podporuje regeneraci poškozených jaterních buněk. Významná je i regulace spotřeby glutathionu (látka tělu vlastní), který je velmi důležitý pro detoxikační procesy.

V prevenci poškození buněk vysoce reaktivními molekulami volných radikálů je ještě výkonnější než vitaminy C a E. Podporuje regeneraci nových zdravých jaterních buněk, které postupně nahrazují buňky staré a poškozené. Zmírňuje rovněž celou řadu závažných jaterních onemocnění včetně virových infekcí a cirhózy. Léčivka je tak účinná, že se někdy podává v injekční formě na oddělení intenzivní péče ke zdolání zhoubných účinků jedovatých hub devastujících jaterní tkáň. Ostropestřec může být také prospěšný při ochraně jater alkoholiků, protože nadměrný konzum alkoholu vyčerpává glutation. U nemocných rakovinou snižuje ostropestřec možnosti lékového poškození jater při chemoterapii a urychluje zotavování uspíšením procesů vedoucích k odstranění toxických látek, které by se mohly v těle hromadit. Ostropestřec také zklidňuje záněty a může zpomalovat bujení kožních buněk při psoriáze (lupence). Ostropestřec může být prospěšný i u endometriózy, nejčastější příčině ženské neplodnosti, protože pomáhá játrům zpracovávat hormon estrogen, jehož vysoká hladina zhoršuje bolesti a jiné příznaky tohoto onemocnění. Ostropestřec může prospívat i při prevenci a léčení žlučových kamenů, neboť zlepšuje odtok žluče, trávící šťávy nabité cholesterolem, z jater do střev, kde pomáhá trávit tuky.

OstropestřecV některých případech dokáže ostropestřec snížit projevy alergií. Nefunguje v každém případě, jeho působení je potřeba individuálně vyzkoušet, ale jsou zaznamenány případy, kdy pomohl např. při senné rýmě nebo různých kopřivkách, vyrážkách apod.

Kúry z ostropestřce se doporučují i lidem s poruchou funkce trávení, především těm, kteří trpí nedostatečnou funkcí žlučníku.

Dalšími známými účinky jsou např. mírné zvyšování krevního tlaku, někdy pomáhá i při bolestech hlavy, dokonce i při cestovní nevolnosti, jako jakýsi “přírodní kinedryl”.

Ostropestřec mariánský je považován za jednu z nejbezpečnějších léčivek na trhu a nejsou při užívaní popisovány žádné vedlejší účinky. Pouze vzácně může v prvních dnech užívání způsobit mírné projímavé účinky.

Ostropestřec by se měl pro opravdovou efektivnost užívat jako kúra - pravidelně po několik týdnu nebo měsíců, nejlépe opakovaně. Důležité je se během doby jeho aplikace vyvarovat alkoholu a pokud možno omezit i užívání syntetických léků.

Otázkou je, jaký přípravek z této byliny zvolit. Chceme-li ji užívat k běžné detoxikační kúře a regeneraci, postačí nám čaj z drcených semen. Pokud jsou ale naše játra vážněji poškozena nemocí nebo jedy, zvolíme raději tablety, kapsle, popř. tinkturu, nebo olej, které mají vyšší obsah silymarinu, tedy vyšší účinnost.

Čaj ze semen ostropestřce je při běžném užívání neškodný. Důležité je, aby byly semena pro přípravu čaje roztlučená, jinak by se z nich nevylouhovaly důležité látky. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a při silně zvýšeném tlaku, mohou ho užívat i děti.

V dnešní době máme na trhu i velmi kvalitní olej ze semen ostropestřce, který je asi opravdu nejúčinnější. Je běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy za velmi přijatelnou cenu. Dávkování oleje je 1 - 2 lžičky denně, dle stavu pacienta. Jestliže neseženete olej můžete si pomoct tím, že 2 x denně rozkousáte asi 1 čajovou lžičku semen a spolknete.




Zakoupíte v našem obchodě








Tento produkt můžete zakoupit zde.



Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz