Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Pelyněk

Pelyněk

Pelyněk pravý je rostlina s dřevnatým stonkem a stříbřitě ojíněnými, plstnatými listy, dorůstající až 1-1,5 metru. Kvete drobnými žlutými kvítky a má výrazné, nezaměnitelné aroma. V přírodě ho můžeme najít i u nás, je ale poněkud choulostivý na silné mrazy, v Evropě roste volně hlavně na západním a jižním pobřeží. Pelyněk je známou a respektovanou bylinou už několik tisíc let, zmínky o něm najdeme dokonce i v bibli. V lékařství a domácnosti nacházel celou řadu uplatnění. Používal se například na vyhánění střevních parazitů, byl též důležitým lékem například v době morových epidemií a úplavice, a to kvůli svým antiseptickým účinkům. Neméně důležitou roli hrál také jako lék na trávicí potíže.

Pelyněk obsahuje vysoce účinné aromatické hořčiny, silice (s toxickým thujonem), třísloviny, flavonoidy a další látky. Je to vynikající pomocník v boji s žaludečními potíži, bez přehánění jeden z nejlepších. Dokáže stimulovat tvorbu žaludečních šťáv, podporuje činnost žlučníku a jater, léčí nechutenství, tlumí křeče a nadýmání. Oceníte ho také při menstruačních bolestech. Můžete si z něj připravit tinkturu nebo pelyňkové víno – pokud ovšem nemáte s bylinkami příliš zkušeností, zvolte raději nálev či odvar. S pelyňkem je radno zacházet velmi opatrně, neužívat dlouhodobě a dopřávat si jen malé dávky.

Účinná látka thujon, která se dá z něho izolovat, má neurotoxické účinky, proto je používání silice z pelyňku omezeno nebo zcela zakázáno. Pelyněk pravý se podobně jako pelyněk černobýl používá jako koření. Z pelyňku pravého se vyráběl známý alkoholický nápoj absint. Vzhledem k tomu, že jeho časté užívání nezřídka vedlo k těžké závislosti, pomatenosti a někdy i demenci, je jeho výroba v současnosti v celém světě zakázána (absint dnes běžně dostupný v obchodech neobsahuje již ty látky - tj. zejména thujon a další silice - pro které byl dříve tak oblíben, neboť pelyněk se při jeho výrobě již neluhuje v alkoholu, ale jen v teplé vodě, v níž je thujon nerozpustný). Ve velmi malém množství se ale dodnes přidává do některých likérů a do vermutu.

Pelyňkový čaj

Pelyňkový čaj má výrazně hořkou chuť, která nás při prvním požití určitě zaskočí. Ne nadarmo se říká "hořký jako pelyněk". Dá se však na ni zvyknout, dokonce se nám může stát příjemnou. Nezmírníme ji přidáním jakéhokoli množství cukru nebo medu, jediná možnost, jak ji trochu potlačit, je přidáním byliny s mentolovou nebo anýzovou příchutí, jako je máta, fenykl, nebo anýz, které mají také příznivý vliv na trávení.

Recept na pelyňkový čaj: 1 čajovou lžičku řezané suché drogy na větší šálek horké vody, necháme 5-10 minut louhovat, přecedíme a pijeme teplý po doušcích (pro zlepšení chuti můžeme přidat výše zmíněné byliny) - čaj pijeme v případě potíží, není vhodné ho užívat dlouhodobě bez přestávky

Absint

Ve většině zemí Evropy je výroba absintu s obsahem thujonu zakázána, my patříme mezi několik málo států, kde je stále legální, ovšem jen do určitého limitu obsahovaného thujonu. Této látce se totiž připisují lehce psychedelické (neurotoxické) účinky, v závislosti na jeho zkonzumovaném množství a frekvenci užívání. Mezi známé pijáky absintu patřili hlavně francouzští umělci 19. století, mluvilo se o takzvané Green fairy (Aj) - Fée verte (Fr) - Zelené víle (nebo také múze), která jim navozovala opojné pocity a byla inspirací pro jejich tvorbu. Postupem let se však ukázalo, že nadměrné pití absintu vede k tzv. absintinismu, podobnému následkům alkoholismu, posílenému neblahými účinky thujonu na tělo i mysl, absint byl proto v mnoha zemích zakázán.

Dodnes však není úplně jasné, je-li thujon opravdu tak nebezpečný, či zda k otravám a negativnímu působení na psychiku vede právě a jen on, nebo i jiné obsahované látky a příměsi. Sám fakt, ze absint má vysoký obsah alkoholu (běžně 55-70%) naznačuje, že jeho časté pití není nejlepším nápadem.

Na co si dát pozor?

Někteří léčitelé příliš nedoporučují aplikaci pelyňku vnitřně, a to kvůli látce jménem thujon, která může při vysokých dávkách a dlouhodobém užívání způsobit otravu. Pravdou však je, že onen obáváný thujon se ve vodním nálevu téměř neuvolňuje, umírněné pití pelyňkového čaje je proto téměř bez nebezpečí, negativní účinky thujonu se projevují až při vysokých dávkách, což nám v případě vodního nálevu nehrozí. Pouze těhotné ženy by se měly pití pelyňkového čaje a užívání preparátů s jeho výtažkem úplně vyvarovat, tato bylina totiž pomáhá vyvolat měsíční krvácení u žen a mohlo by dojít k potratu.




Zakoupíte v našem obchodě




Tento produkt můžete zakoupit zde.



Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz