Pepř sečuánský
Pepř sečuánský je 1 z nejstarších čínských koření, velmi vážené a uctívané, používané jako oběť bohům. Tento "pepř" ale vůbec není příbuzný se známým pepřem černým. Jsou to červenohnědé plody, sušené tobolky keře podobného akátu nazývaného žlutodřev peprný (Zanthoxulum piperitum) rostoucího v jihovýchodní Asii. Říká se mu také japonský nebo čínský pepř, nebo fagara.
Jedná se o keř s ostny, se střídavými, lichospeřenými, poloopadavými listy. Květy vyrůstají v úžlabí listu ve svazečcích. Plodem je tobolka.
Plod (tobolka) se sklízí před dosažením své zralosti. Semena v tobolce způsobují nežádoucí hořkost a proto se po sklizni odstraňují
Pepř sečuánský obsahuje silice - jsou to zpravidla velice bohaté směsi nejrůznějších těkavých a obvykle vonných látek, z nichž nejčastější jsou terpeny (citral, phellandren,geraniol , cineol, citronellal), pyranokumariny (xanthoxyletin, alloxanthyletin, xanthyletin), alkaloidy(skimmianin, dictamin), pryskyřice, škrob a další. Zanthoxylum americanum mimo jiné obsahuje isochinolinové alkaloidydusíkaté látky, se silným účinkem na organismus. Většinou tvoří soli s organickými kyseliinami (berberin, laurifolin, magnoflorin, nitidin, chelerythrin).
Vzhledem k obsahovým látkám působí diuretickypřípravky podporující vylučování moči, protizánětlivě a mírně snižuje krevní tlak. Pepř sečuánský se mimo koření používá jako močopudný prostředek.
Pro zvýšení aroma se doporučuje tobolky celé nebo drcené opražit. Ke kořenění používáme jen malé dávky. Pepř sečuánský používáme celý nebo drcený při přípravě japonských nebo čínských pokrmů, zvláště drůbeže (kachna, kuře apod.). V číně si mletým opraženým sečuánským pepřem koření zelený čaj. Před použitím se doporučuje vyřadit všechny uvolněná černá semínka která jsou velmi hořká. Je výborný jako náhrada pepře, protože má pepřovou chuť, ale nemá pepřovou ostrost. Obvykle se do jídla přidává krátce před podáváním, neboť vařením ztrácí svou typickou chuť.
Tento produkt můžete zakoupit zde.