Petržel
Historikové nacházejí první zmínky o petrželi již ve 3. století, kdy byla petržel uvedena jako koření v římské kuchařské rukověti. Císař Karel Veliký si jí vážil. Byl to symbol radosti a slávy. Pochází z vyšších poloh Středomoří, dosud tam planě roste.
Od 16. století se rozlišují kořenové a naťové typy a tehdy byla poprvé izolována petrželová silice. U nás se rovněž obecně rozšířila a její nať byla používána ve staročeské kuchyni do omáček, tvořila také součást nádivek a tradičních vaječných velikonočních pokrmů.
Je známo několik odrůd. Jedny se pěstují pro kořen, jiné pro nať. Obojí v kuchyni můžeme použít. Petržel však můžeme používat nejen jako koření, zeleninu při vaření, ale i jako léčivo, v čerstvém nebo sušeném stavu.
Hlavní účinnou látkou petržele jsou silice. Nejvýznamnější je apiol, v menším množství však obsahuje i terpeny, felandren, cymol a pinen.
Další významnou léčivou látkou jsou flavonoidy (apiin, polyacetylen). List navíc obsahuje větší množství kyseliny listové. Využitelná je v podstatě celá rostlina. Kořen, listy i semena obsahují příznivé silice v léčivém množství. Petržel obsahuje 85% vody, ale její vláknina je tak tuhá, že k přípravě na vitaminy a minerálie bohaté šťávy je nutné důkladné rozmělnění a patřičně silný hydraulický lis.
Petržel je bohatá na draslík, vápník, hořčík, mangan, železo a chlór, provitamin A, vitaminy B.
Silice drážděním ledvinového parenchymu zvyšuje diurézu, tento účinek potencují současně i flavonoidy. Pomáhají při nemoci ledvin, močového měchýře, ledvinových kolik, při problémech s močovými kameny, po zánětu - prostaty (předstojné žlázy), při menstruačních potížích, střevní kolice.
Spazmolytické působení na cévy napomáhá zvýšení průtoku krve v ledvinách. Působí na rozšíření artérií, čímž nepatrně snižuje krevní tlak. Působení na trávicí trakt se projevuje zvýšením sekrece trávicích enzymů a uvolněním křečí hladkého svalstva. Povzbuzuje chuť k jídlu, zlepšuje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Je výborný vnitřní prostředek k pročištění pleti.
Sušená petržel
V lidovém léčitelství se používá při zánětech prostaty, menstruačních poruchách, při zažívacích potížích. Sušená petržel je součástí urologických čajů. Bývá považována za účinné afrodiziakum. Odvar z petrželové natě působí jako vlasové tonikum, které může oživit mastné a nepěkné vlasy.
Zelená petrželová nať
Pokud vyžadujeme čerstvou petrželovou nať, pak je možné si ji doma udržet, aniž bychom museli mít zeleninu na zahrádce. I v zimě si zelenou nať můžeme vypěstovat doma - seříznutý vršek kořene postavíme na talířek s vodou na teplé a světlé místo. Pak již stačí jen podle potřeby sestřihávat kousky zelené natě na dochucení nebo na ozdobu hotového pokrmu.
Kořen petržele
Čerstvý a jemně nastrouhaný kořen je velice vhodný do směsí zeleninových nebo masových salátů. Například spolu s další kořenovou zeleninou, jako je celer a mrkev, s přidáním cibule a šťávy z citronu, získáme vynikající salát, který nás v horkých letních dnech příjemně osvěží. Stačí jej už jen mírně osolit, opepřit a osladit cukrem. Lze přidat bílý jogurt nebo kysanou smetanu. Více však asi známe použití pro přípravu svíčkové omáčky, kde rozhodně nesmí chybět dostatečné množství kořene petržele. Přidává se do polévek, k ochucení pečeného nebo dušeného masa, atd.
Vysoké dávky petržele mohou vyvolat stahy dělohy. Ve větších dávkách není proto rostlina vhodná zejména pro těhotné ženy.
Recepty:
Jemná petrželová bramboračka
Ingredience: 3 mrkve, 1 velká petržel, celerová a petrželová nať, 5 brambor, 3 lžíce másla, 3 lžíce hladké mouky, 2 vejce, sůl
Postup připravy: Zeleninu nastrouháme, brambor nakrájíme na kostičky, natě převážeme nití a vše necháme povařit. Z vývaru vyjmeme svazek natě, přidáme máslovou jíšku, krátce povaříme, do hotové polévky zašleháme vejce a hrst najemno nasekané petrželky. Podle chuti osolíme, můžeme přidat i magi.
Slepice s petrželovou omáčkou
Ingredience: 1 slepice (asi 1 kg), 150 g kořenové zeleniny, 1 cibule, 100 g másla, 80 g hladké mouky, 3 zrnka pepře, nového koření a badyánu, sůl, čerstvá petrželka Knedlíčky: 100 g strouhanky, 1,5 dl slepičího vývaru, hrubá mouka, 1 vejce, 1 lžička másla, muškátový oříšek, sůl
Postup připravy: Očištěnou slepici dáme vařit s kořením, kořenovou zeleninou, cibulí a solí doměkka. Zvlášť připravíme omáčku z máslové jíšky, kterou zalijeme částí vývaru, ochutíme, prošleháme a vsypeme do ní nakrájenou petrželku. Strouhanku namočíme do vývaru, ochutíme solí, muškátovým květem a spojíme vejcem. Dle potřeby dohustíme hrubou moukou, tvoříme knedlíčky velikosti většího ořechu. Vaříme 5-7 minut ve větším množství vody. Uvařené knedlíčky zvlášť a porcovanou slepici vložíme do hotové omáčky.
Petrželová omáčka
Ingredience: 1 cibule, 1 lžíce másla, 1 svazek petrželové natě, 100 ml zeleninového vývaru, 150 ml smetany, sůl, bílý pepř
Postup připravy: Jemně nasekanou cibulku zpěníme na másle. Petrželovou nať jemně nasekáme a přídáme k cibuli. Zalijeme vývarem a smetanou, promícháme a vaříme asi 5 minut. Poté omáčku rozmixujeme a dochutíme solí a pepřem.
Petrželkové noky
Ingredience: 1 kg vařených brambor, 180 g polohrubé mouky, 80 g krupice, sůl, zelená petrželka
Postup připravy: Postup přípravy: Uvařené brambory nastrouháme, smícháme s moukou a krupicí, přidáme lžičku soli a nasekanou petrželkovou nať, zpracujeme pevné těsto. Lžičkou vykrajujeme malé oválné noky, které lehce zmáčkneme vidličkou. Vaříme v mírně osolené vodě - jsou hotové asi minutu poté, co vyplavou.
Tento produkt můžete zakoupit zde.