Houba Shitake
Z jihovýchodní Asie pochází houba, která proslavila japonskou a čínskou kuchyni - shitake, česky houževnatec jedlý, latinsky Lentinus edodes.
Tato pro nás exotická houba je pro svou lahodnou chuť a silné aroma nazývána "perlou mezi houbami". Její obliba a současně i spotřeba každoročně roste nejen v zemích Dálného východu, ale i v USA a západoevropských zemích. Shiitake, pocházející z Japonska, je oblíbená nejen pro svou vynikající a originální chuť, ale také pro obsah látek majících příznivý vliv na lidský organismus.
Říká se jí také elixír života nebo houba dlouhověkosti, protože má vědecky dokázané léčivé vlastnosti:- upravuje množství cholesterolu v těle
- potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku (pozn.: nízký tlak nezvyšuje)
- posiluje celkovou obranyschopnost organismu proti virovým onemocněním
- má protivirové a protirakovinné účinky. Po žampionech je nejčastěji pěstovanou houbou a v Japonsku se pěstovala už v druhém století našeho letopočtu.
Pro pěstování se používá dřevo listnatých stromů, nejlépe dubu, buku nebo břízy, asi dva měsíce po poražení. Kmen se navrtá a do otvorů se vkládají špalíčky sadby. Doba prorůstání je podle teploty, potřebné vlhkosti, druhu použitého dřeva, jeho síly a odrůdy houby od 6 do 18 měsíců. Kmeny potom poskytují houbu tři až šest let a za tu dobu lze sklidit asi pět kilogramů plodnic.
Shiitake nachází všestranné použití v orientální i evropské kuchyni zejména při redukčních, makrobiotických a vegetariánských dietách. Má velmi nízkou energetickou hodnotu. Nasytí, chutná a přitom nás nezatíží přebytečnou energií - netloustne se po ní. Pomocí shiitake můžeme v našem jídelníčku nahradit maso a nebo ji lze použít k dochucení všech druhů masitých pokrmů. Shiitake je výtečným doplňkem ke kuřecímu a králičímu masu. Znamenitě se hodí do polévek a omáček.
Shiitake můžeme upravovat všemi tradičními způsoby. Můžeme je dusit, smažit, grilovat, fritovat, zapékat a případně i udit. Aby vynikla jejich výrazná a jedinečná houbová chuť, při dušení šetříme vodou a houby podléváme minimálně. Namísto dušení můžeme houby připravit v mikrovlné či horkovzdušné troubě. Takto upravené houby můžeme dále zpracovávat mnoha rozličnými způsoby. S cibulkou, šunkou, rajským protlakem se hodí ke špagetám či toustům, se smetanovou omáčkou pak k těstovinám. Pokud na zpěněné cibulce podušené shiitake smícháme s vajíčkem, můžeme si dopřát klasickou smaženici. Dušené shiitake jsou vhodné k přípravě salátů, např. s rajčaty, hlávkovým salátem nebo se zelím. Shiitake můžeme obalovat jako řízky a nebo je smažit ochucené pouze kmínem a solí. Při grilování můžeme shiitake např. potírat směsí oleje, česneku, citronové šťávy a soli.
Tento produkt můžete zakoupit zde.