Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Stevia rebaudiana

Stevia rebaudianaRostlina stevie (Stewia rebaudiana), původem z Paraquaye a Bolívie, roste i na hranicích  s Brazílií.

           

Ze své vlasti byla semena stevie dovezena do Japonska až v roce 1971, kde byla zavedena poprvé do kultury. (Paraquyaská vláda semena rostliny před vývozem velmi důrazně chrání. Asi tak, jako Číňané chránili bource morušového na výrobu čínského hedvábí.)

Stevie je víceletá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Pochází z výšek do 600 m nad mořem. Stonek dosahuje až 1 m výšky a hojně se větví. V mládí jsou stonky i lístky jemně chlupaté. Kořenový systém je uložen těsně pod povrchem půdy, je poměrně slabý. Rostlina kvete oboupohlavně ve vrcholových částech stonků, tvoří 3 až 5 trubkovitých jemných bílých květů. Plodem je tmavá ochmýřená nažka, která je snadno roznášena větrem. Semena nespolehlivě klíčí. Pěstování je poměrně jednoduché.

Sklízí se nať 2 – 3 x za vegetační období seřezáním, která se suší pro celoroční používání. Rostliny brzy bohatě obrazí a narostlá nať se opět ořeže.

Hlavními účinnými látkami v rostlině jsou bílé krystalické látky -  steviosid, který je až 300 x sladivější než řepný cukr. Narozdíl od sacharózy nezatěžuje organismus přebytečnými kaloriemi. Steviosid je uložen hlavně v listech. Dalšími účinnými látkami jsou rebaudiosid A, který je ještě 1,5 x sladivější než steviosid a rebaudiosidy B, C, D a E. Svým účinkem výrazně omezují tvorbu zubního kazu hlavně u dětí (v Japonsku jsou stevií slazeny nápoje i žvýkačky) a hlavně neohrožují lidský organismus zbytečnými kaloriemi..

Steviosidy jsou stálé při vysokých teplotách. Doporučené použití je v podobě výluhů z listů do čajů i kávy, dokonce je možné s extraktem zadělávání různých těst. Dávkování je třeba individuálně vyzkoušet. V zahraničí se pomocí sladidla vyrábí limonády, žvýkačky, zubní pasty a cukrářské výrobky. Zkouší se také v konzervárenství. V žádném případě není slazení stevií zdravotně závadné a je lékaři v zahraničí doporučováno i pro předškoláky.

Účinné látky

Rostlina stevie rebaudiana ve své nati obsahuje komplex sladivých látek, s názvy steviosid a rebaudiosid A, B, C, D a E. Účinné sladivé látky nemají české názvy. (V některých zemích světa se pomocí tohoto produktu vyrábí limonády, žvýkačky, zubní pasty a cukrářské výrobky. Zkouší se v zahraničí v konzervárenství, výroba dia kompotů, marmelád a zavařenin.)

Účinky v praxi

V případě slazení, otestujte Stevianu na možné potravinové alergie. Případně se poraďte s lékařem.
Zakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde.Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz