Vrbovka
Vrbovka malokvětá je též nazývána ohňová rostlina. Má přímou, tuhou lodyhu, která je na bázi poněkud poléhavá, 25 - 90 cm vysoká, oblá, jednoduchá nebo v horní části chudě větvená, s odstálým oděním, které kolísá od řídkého až po velmi husté a převládají v něm jednoduché chlupy, zatímco žláznaté jsou zastoupeny v různé míře. Vrchol lodyhy je i před rozkvětem přímý. Listy obvykle vstřícné, krátce řapíkaté. Je zajímavé, že vrbovek je však velmi mnoho a to vyvolává určitou nejistotu. Mezi léčivé náleží tyto: Vrbovka růžová (Epibium roseum), Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum), Vrbovka horská (Epilobium montanum), Vrbovka kopinatá (Epilobium lanceolatum), Vrbovka tmavá (Epilobium obscurum), Vrbovka chlumní (Epilobium collinum), Vrbovka bahenní (Epilobium palustre), Vrbovka drchničkolistá (Epilobium anagallidifolium), Vrbovka Flejscherova (Chamerion fleischeri).
Vědomí o vrbovce a jejím používání stále patří do oblasti lidové medicíny. K témuž účelu lze použít i další domácí a vzhledem velmi podobné druhy vrbovek, a sice vrbovku horskou, chlumní a růžovou. Dva druhy vrbovek se vůbec nesmí sbírat - ostatně je nelze ani zaměnit s malokvětými druhy. Jsou to Vrbovka chlupatá (Epilobium hirsutum) a Vrbka úzkolistá (Chamerion augustifolium).
Léčivé vrbovky poznáme podle jejich malých květů, které jsou červenavé, bledě růžové a někdy takřka bílé barvy. Sedí jako přibité na podlouhlém, úzkém semeníkovém lusku, z něhož po rozevření vyletují semena nesená bílými, jakoby bavlněnými vlásky. U nás je rozšířena v pobřežních houštinách a na vlhkých pasekách od nížiny do podhorského pásma. Dříve byla považována za plevel. Sbírá se usušená kvetoucí nať. Obsahuje významné obsahové látky, mezi které patří např. flavonoidy v závislosti od druhu s převahou myricitrinu nebo guajaverinu, steroidy zejména b-sitosterol či třísloviny. Z této byliny se používá nať a kořen.
Vrbovka je bylinka s vysokým obsahem biologicky aktivních látek (kaempferol, quercetin, myricetin, lektiny a sitosteroly). Aktivní látky vrbovky příznivě ovlivňují činnost prostaty a řeší případné problémy s ní ( bolestivost, nutkání k močení, drobné úniky moči). Vrbovka působí protizánětlivě, protiedematózně a antimikrobiálně. Byl popsán pozitivní účinek na léčení benigního nádoru prostaty a významný preventivní účinek proti jeho vzniku. Vrbovka je velmi účinná při čištění krve, proto se využívá jako vhodný doplněk při dietě nebo k celkové očistě organizmu. Další užití při onemocněních ledvin, močového měchýře a při poškození sliznice ústní. Vrbovka upravuje pružnost močového měchýře a je účinná proti jeho otokům. Při zevním použití urychluje hojení ran.
Kde pomáhá?
- problémy s prostatou
- preventivně od 40. roku věku snižuje riziko nádorů a zánětů prostaty
- pro zachování sexuální aktivity (upravuje sekreční aktivitu)
- při onemocněních ledvin a močového měchýře
- k hojení zevních poranění
- snadné a praktické dávkování
Nežádoucí účinky: nejsou známy případy jakýchkoliv nepříznivých účinků, ani při dlouhodobém užívání. Interakce nejsou známy. Při zvýšené náchylnosti k alergiím je vhodné aplikovat v kombinaci se šišákem bajkalským.
Tento produkt můžete zakoupit zde.