Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Yzop lékařský

Yzop

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis L.) je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jsou to polokeře 20 - 60 cm vysoké, s hlubokým kořenem, s vystoupanými až poléhavými větvemi, krytými matně hnědou, šupinovitě se odlučující borkou, bylinné větve jsou víceméně přímé. Listy jsou skoro přisedlé, podlouhlé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, krátce zašpičatělé. Yzop lékařský se pěstuje a pěstoval pro nať, která se přidává jako koření do jídel, dále jako okrasná a nektarodárná rostlina a též jako léčivka, a to dokonce i veterinární. Dříve se často pěstoval v zahrádkách, dnes se místy vyskytuje planě. Má rád lehké, dobře propustné půdy a slunné polohy.

Léčivou drogou je kvetoucí olistěná nať, která obsahuje silici, hořčiny a třísloviny. Svým účinkem se nejvíce podobá šalvěji. Užívá se proti pocení, podporuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, doporučuje se proti katarům horních cest dýchacích, proti kašli i proti astmatickým obtížím. Zevně lze yzop použít jako dezinfekční prostředek do koupelí nebo i jako kloktadlo při zánětu hrtanu a mandlí. Uplatnění nachází hlavně v lidovém léčitelství. Nálev z květenství se v léčitelství používá proti kašli, kataru, revmatismu, bolesti v krku a jako prostředek napomáhající trávení. Může se použít k léčbě plicních potíží a k povzbuzení chuti k jídlu. Také se uvádí, že k zevnímu použití se mohou připravit z listů placky nebo pleťová voda, kterou se ošetřuje bodnutí a kousnutí hmyzem, řezné rány, pohmožděniny a infekce uší a očí. Yzopem smíchamým s jablečníkem se také často léčí kašel a nachlazení.

Podporuje trávení, má dezinfekční účinky, zmírňuje nadýmání, pomáhá při bronchitidě a pocení. Yzop se užívá zejména při léčbě průdušek (zahlenění, kašel, bronchiální zánět, astma apod.), kde působí desinfekčně až antibioticky a podobně působí i na močové ústrojí. Příznivě působí i v oblasti trávicího traktu, účinný je při zánětech, dyspeptických potížích spojených s nadýmáním či chronickém střevním kataru. Působí jako mírné tonikum, stimuluje organismus, čehož lze výhodně využít zejména při léčbě starších osob. Za studena podávaný zabraňuje pocení (hlavně nočnímu a klimakterickému). Yzop se suší nebo zmrazuje. V kuchyni se přidává do masitých pokrmů, paštik, nádivek, ke grilovaným masům, ke skopovému a k rybám. Je nepostradatelný v bylinných likérech.

 

Yzop patří mezi prastaré léčivé byliny a v minulosti byl doporučován zejména starým lidem jako prostředek, který posiluje zrak, odnímá bolesti žaludku, dává člověku pěknou barvu a čistí mozek.

Zevně se užívá nálevu jako kloktadla při zánětu hrtanu a mandlí.

 

Použití:Čaj (nálev): Dnes se doporučuje hlavně proti nadměrnému pocení, dále pak při chronickém bronchiálním kataru, astmatu, kašli, nadýmání, chronickém střevním kataru a k povzbuzení chuti k jídlu.

 Čaj: 1 lžička sušené natě na 1 l vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme 2 šálky denně při výše uvedených potížích.

V arabském světě se kvašením yzopových lístků získává mírně alkoholický občerstvující nápoj - šerbet.

Yzop sušíme na lískách nebo sítech ve vrstvě 10-20 cm na stinném větraném místě nebo umělým teplem, které nepřesáhne teplotu 40 °C. Správně usušený yzop si ponechá svoji barvu - nať je svěže zelená, květy mají modrofialovou barvu. Sesychací poměr 4:1.

Yzop je krásná medonosná bylina užitečná i na zahrádce - odpuzuje běláska, proto ji vysazujeme v blízkosti záhonů se zelím nebo kapustou. Yzop (stejně jako šalvěj) se nesmí užívat v těhotenství. Je léčivý a prospěšný jen v přiměřených dávkách. Obsahuje 0,3 až 1 % silice, ve které hlavními složkami jsou pinen, pinokamfon, isopinokamfon, limonen a sabinen, dále je přítomen flavonový glykosid hesperidin, asi 8 % tříslovin, hořčiny, marubiin, organické kyseliny (např. kyselina rozmarýnová), minerály a trochu pryskyřice. Podává se nejčastěji ve formě nálevu nebo odvaru, připravuje se i yzopový sirup nebo víno. Odpradávna je yzop také velmi ceněnou medonosnou rostlinou. V potravinařském průmyslu slouží při výrobě různých směsí koření, žaludečních likérů. Popřípadě ho lze využít v parfumerii do kosmetických přípravků.
Zakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde.Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz